«اگر مردی واقعن زنی را دوست داشته باشد حاضر نیست حقوق کمتری برای او قائل شود»

اگرچه من ازدواج کرده ام و شرایطی را که تمایل داشتیم را نهایتا ثبت کردم، اما هرگز نتوانستم نسبت به افراد دیگر بیتفاوت باشم و دلیل اینکه به صفحه شما پیام دادم هم همین بود. ضمن اینکه اعتقاد دارم هرچه افراد به حقوقشان بیشتر آگاه باشند این قوانین ناعادلانه کمتر مورد پذیرش قرار میگیرد. من خوشحال می شوم این تجربه با دیگران به اشتراک گذاشته شود تا هم افرادی که اطلاع کمتری دارند مطلع شوند و هم شاید افراد متخصص در این زمینه نظر بدهند . درمورد اینکه چطور همسرم پذیرفت باید بگویم وقتی برای شما مسائلی از روز اول آشنایی مهم باشند و از ابتدا بر آنها تاکید می کنید یا طرف مقابل نمی پسندد و می رود یا می پسندد و قبول می کند. من در تمامی زندگیم تجربه هایی را دیده ام که خیلی متاثر شدم و همیشه از همان نوجوانی نابرابری های جنسیتی برایم قابل درک نبود. برایم قابل تحمل نبود پسر معتاد همسایه به صرف مرد بودن حقوق بیشتری از منی داشته باشد که تلاش می کردم و رتبه اول کلاسم بودم. در همسایگی ما مردی زندگی می کرد که سه همسر داشت! هنوز مادرم با زن اول او در ارتباط است. 6 بچه یکی از یکی با استعدادتر در فقر مطلق زندگی می کنند. چون طرف ارتشی بود دولت به تعداد زنهایش به او خانه داده بود. این بچه ها به شدت تحقیر می شدند. متاسفانه پدرشان الان دیگر حتی سالی یک بار هم به دیدن آنها نمی رود و هیچ پولی به آنها نمی دهد. یکی از دخترها همسن من بود. نمی توانستم ببینم یک آدم پست (صرفن چون مرد است) چطور توانسته مرگ را روزی چند بار پیش چشمهای بچه هایش بیاورد. اینها را نوشتم که بدانید فردی که از نزدیک شاهد اجرای قوانین ضد زن و خشونت خانوادگی هست کل شخصیتش متاثر می شود. من در خانواده ای بزرگ شدم که تفاوت جنسیتی معنایی نداشت، مادرم کارمند بود و زنی کاملا مستقل. همیشه سعی کردم که به لحاظ اجتماعی، مالی و شخصیتی موقعیتی داشته باشم که نخواهم با ازدواجم دنبال برآورده کردن این نیازها باشم. وقتی زنی از خیلی جهتها مستقل باشد نیازی ندارد در ازدواج یا برای داشتن حقوق برابر تعارف کند و یا به کسی باج بدهد. اینکه قاطع، منطقی و تا حدی مطلع باشید قبولاندن حقوق ابتدایی (و حل شده در بقیه دنیا) به همسر (فهیمت) زیاد کار دشواری نیست. البته من معتقدم اگر مردی واقعن زنی را دوست داشته باشد حاضر نیست حقوق کمتری برای او قائل شود. من با هرکسی آشنا می شدم از روز اول می سنجیدم که نظرش راجع به حقوق زنان چیست. چون هیچوقت نمی توانستم تصور کنم با کسی قرار است زیر یک سقف بروم که آشکارا یا در پنهان، من را جنس دوم می بیند. وقتی چیزی برای شما مهم است برای کسی که دوستتان دارد هم کم کم همانقدر مهم می شود. من به همسرم می گفتم حتی اگر از پدرت به تو بیشتر ارث برسد من حق خواهرت را به خانه ام نمی آورم و خودم هم به پسرم ارث بیشتر نمی دهم.

وقتی در محضر به خاطر حرف زور سردفتر اشکم درآمد همسرم من را تنها نگذاشت. طرف میگفت «قانون ما این است که حق طلاق رو به شکل ضربدری می دهیم ینی در یک سند تو به آقا وکالت می دهی برای بخشش کل مهریه ، در یک سند آقا به شما برای طلاق وکالت می دهد!!» از نظر من و پدرم با توجه به قوانین اساسی ایران این موضوع قابل قبول و منطقی نبود چون مرد می تواند با خیانت یا رفتار بد، زن را اذیت کند و بعد بگوید حق طلاق داری و هر وقت خواستی برو٬ مهریه هم نباشد که راحت تر. منظورم این است که قانون از لحاظهای دیگر راه را باز گذاشته که مرد اگه نخواد با شما بمونه حتی حق طلاق رو هم شما داشته باشی راحت می تواند به هدفش برسد اما خلافش اینطور نیست. من به دفتردار گفتم «حق طلاق مقوله اش از مهریه جداست و من نمیخوام گرفتن یه حق رو با دادن حق دیگه تعویض کنم. با مهریه مخالفم چون خرید و فروش هست اما با حقیقت قوانین اساسی هم در این زمینه آشنا هستم. من حاضرم بنویسم و امضا کنم زمانی که حقوق انسانی من زن در قوانین اساسی برابر شده مهریه ام خودبه خود صفر بشه اما حاضر نیستم در قبال یه حق طلاق مهریه ام رو ببخشم.» باورتان نمی شود که ایشان من و پدرم رو از اتاق بیرون کرد که با همسرم و برادر بزرگش حرف بزند. بعد از مدتی دیدم همسرم در را کوبیدو آمد بیرون و گفت «لجن بگیرن مملکتی رو که سردفتزش در خفا مردی رو ارشاد میکنه که “به نفعت نیست” حقوق برابری با همسرش داشته باشه! من ازدواج نکردم که از نزدیکترین کسم بخوام بهره کشی کنم.» و از من خواست تا به دفترخانه دیگری برویم. من هم که مثل باران اشک می ریختم به حال قوانین مملکت قبول کردم اما اینجا بود که دفتر دار که دید پول از دستشان می رود راضی شد هرچه ما می گوییم بنویسد نه هرچی لزوما خودش فکر می کند.

برچسب ها:, , , , ,

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد