نحوه ثبت شروط ضمن عقد

10708556_801443136542812_750812344709369387_o طبق قوانین ثبتی کشور، سند ازدواج یک سند رسمی است و مندرجات آن لازم الاجراست و ضمانت اجرایی دارد. بنابراین هر شرط (که خلاف قواعد آمره یا ماهیت عقد ازدواج نباشد) و هر تعداد شرطی که طرفین عقد بخواهند می توانند در این سند درج کنند. بنابراین زوجین می توانند در قسمت “سایر شرایط” هر شرط دیگری -اضافه بر شروط تایپ شده در سند- بخواهند اضافه کنند و این شروط علی القاعده کاملا معتبر و لازم الاجرا هستند. اما متاسفانه درج شروطی که زن متقاضی آن است مثل حق طلاق، اشتغال، تحصیل و … در عقدنامه به دلیل اعمال سلیقه شخصی قضات و برخی رویه های نادرست قضایی، ضمانت اجرایی کافی را ندارد. در بسیاری موارد مشاهده شده است که بر خلاف نص صریح قانون، قضات از پذیرش و اجرای این شروط، که عقد بر مبنای آن صورت گرفته و به حکم قانون زن باید بتواند خواستار اعمال آنها باشدخودداری می نمایند. به همین دلیل موکداّ توصیه می شود بعر از وقوع عقد برای ثبت شروط به دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کرده و برای هر شرط سند مناسب آن را تنظیم نمایید.

طبق قانون کلیه دفاتراسناد رسمی موظف هستند هر سندی که مخالف قوانین کشور نباشد را ثبت کنند و در صورت سرباز زدن از این کار مجازات می شوند، با این وجود برخی از سردفترداران با دلایل شخصی از ثبت این شروط سرباز میزنند.در این حالت می توان از آن دفتر شکایت کنید. لازم به ذکر است برای ثبت هرسندی از جمله اسناد مربوط به شروط ضمن عقد نیاز به شاهد نیست و درخواست سردفترداران برای حضور شاهد کاملا برخلاف قانون است. همچنین گاه زن و شوهر با توافق یکدیگر تصمیم می گیرند که زن همزمان با گرفتن حق طلاق ، حضانت، تنصیف اموال و … تمام با بخشی از مهریه خود را ببخشد؛ در این صورت سندی جداگانه در این باره تنظیم می شود و هزینه جداگانه ای هم دارد. ولی اگر دفترخانه ای ثبت شرط یا شروطی را منوط به این کرد که زن مهریه خود را کاهش دهد یا ببخشد این عمل خلاف قانون است و لزومی ندارد به آن عمل کنید. یه طور خلاصه باید بدانیم : ۱.نوشتن شروط در سند ازدواج اگرچه قانونی است اما ضمانت اجرایی بسیار کمی دارد. ۲. ثبت شروط را حتما در دفاتر اسناد رسمی انجام دهید. ۳. این کار تنها پس از انجام عقد رسمی و گرفتن سند ازدواج ممکن است. اما توصیه می کنیم در همان روزهای آغازین زندگی مشترک این کار را انجام دهید. ۴.ثبت شروط ضمن عقد تا هر زمان پس از عقد ممکن است. (ده ، بیست یا هر چند سال پس ازدواج) ۵. متن شروط را از قبل مطالعه کرده و در مورد آن به توافق برسید. مراجعه به یک وکیل و کسب مشاوره حقوقی بسیار توصیه می گردد. ۶. از قبل با دفترخانه تماس بگیرید تا مطمئن شوید خدمات مورد نظر شما را ارایه می کنند. ۷. سند نهایی را پیش از امضا حتما مجددا مطالعه کنید تا مطمین شوید آنچه مورد نظر شما بوده است در آن قید گشته است.

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد