“ضعیفه ها نباید به راحتی کارشان پیش برود!”

عطیه باباخانی-وکیل دادگستری

زنی با داشتن وکالت در طلاق به دفتر مراجعه می کند و جویای شرایط و نحوه استفاده از وکالت نامه می شود. به او اطمینان می دهم که هم می تواند مهریه ناچیزش که ۱۴ سکه بهار آزادی می باشد را دریافت کند هم سایر حقوق مالی اش را و اینها هیچ ارتباطی با استفاده از وکالت در طلاق ندارد.خرسند از این که می تواند به راحتی وبدون نیاز به حضور شوهرش حکم طلاق را دریافت کند و جهت اجرای صیغه طلاق نیز یک طرفه اقدام نماید وکالت می دهد تا دو وکیل از جانب خود و همسرش جهت انجام کارها به دادگاه مراجعه کنند. تنها نگرانی او بحث ممنوع الخروج شدت از کشور است. می گوید علیرغم این که در وکالت نامه حق خروج مکرر از کشور قید شده است اما با استناد به آن نتوانسته ممنوع الخروجی اش را بردارد و مجبور شده از همسرش تقاضا کند تا این موضوع را حل کند. اما حالا دوباره این نگرانی را دارد که در آخرین روزهای سال این اتفاق بیفتد و سفر خود را از دست بدهد. پس از ارجاع پرونده به شعبه و در همان بدو امر با این تذکر مواجه می شویم که اگر وکالت مع الواسطه دارید رای به زوج ابلاغ می شود! این به این معنی است که حداقل دو ماه به روند نهایی شدن رای اضافه خواهد شد. بحث با مدیر دفتر، رییس شعبه و سرپرست مجتمع و حتی معاون مجتمع که خود زن است، بی فایده است. آنها معتقدند که در وکالت در طلاق صرفا به شماره موادی اشاره شده است که به وکیل اجازه می دهد حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی را از موکل خود سلب نماید و صرف اشاره به ماده کافی نیست بلکه باید این موارد با جزییات در وکالتنامه قید می شد. علاوه بر آن چند روز است که حضور در مشاوره برای زوجین الزامی شده است. زوج پاسخگوی تماس های مکرر زوجه نیست و با تلاش وکلا، قاضی راضی می شود تا جلسه مشاوره با حضور یکی از زوجین برگزار می شود. او بدون طرح هیچگونه سوالی شروع به نوشتن دستور برای ارجاع به مشاوره می کند و همزمان آن را بازگو می کند « زوجه ادعایی نسبت به نفقه اجرت اامثل و مهریه ندارد.» به عنوان وکیل زوجه متعرض می شوم که مهریه فقط ۱۴ سکه است که در اینجا قاضی با صدای بلندی می گوید «۱۴ سکه با ۱۰۰۰ سکه هیچ فرقی ندارد شما الان طلاق می گیرید و می روید بعد تالی فاسد آن برای ماست وقتی مردها مراجعه می کنند و می گویند ما همچین قصدی نداشتیم.پس حرف نباشد!» برای موکل توضیح می دهم هیچ اجباری ندارد که از حقوق خود بگذرد. اما او تا همینجا نیز به شدت ترسیده و نگران شده است که مبادا قاضی رای را صادر نکند. به اطاق مشاوره می رویم و مشاور نیز به زن می گوید که قاضی حق ندارد او را مجبور به بخشش کند! بار دیگر نزد قاضی می روم بلکه بتوانم نظر وی را عوض کنم اما تنها فایده این بحث توبیخ مدیر دفتر از سوی قاضی است که معتقد است نالایقی وی در مدیریت باعث شده وکیل بتواند با قاضی بحث کند و وی را به چالش بکشد.! در نهایت جلسه برگزار می شود و رای صادر می شود. اما حال زوجه باید به انتظار سپری شدن مهلت ۴۴ روزه تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی باشد!

همزمان با امضای ذیل حکم مدیر دفتر با پوزخندی می گوید «ضعیفه ها نباید به راحتی کارشان پیش برود!» از او می پرسم از نظر شما و شعبی از این دست، مردانی که به همسر خود وکالت در طلاق داده اند محجور محسوب می شوند، چون متوجه نیستند چه برگه ای را امضا می کنند. و در پاسخ می شنوم بله ! نمی فهمند!

برچسب ها:, , , , , ,

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد