مادری و هویتهای متضاد

در روز 19 فروردین ۱۳۹۴ و به مناسبت زوز مادر در ایران، صفحه همسری در فیس بوک از مخاطبانش دعوت کرد تا از تجربه مادری و رابطه آن با حقوق نابرابر در قوانین بنویسند.

نوشته آیدا یکی از مطالب جالب و قابل تاملی بود که برای «مادری -برابری» به این صفحه ارسال شد.

 ===================================

«سال‌های سال از اون روز گذشته که برگه آزمایش مثبت بارداری رو با رنگ و رویی سپیدتر از گچ تو دستم گرفته بودم و ته دلم به خودم فحش می‌دادم که چرا زن؟ حالا چه غلطی می‌خوای بکنی؟ حال خراب و ویار نزدیک به پنج ماه بارداری رو سر کردم و شب‌های درد و گریه و بی‌قراری جز صدای خر و پفی از همراه اون روزهای زندگی‌م برنخاست. وضع مالی مساعد نبود و باید پول در می‌آوردم اما به فاصله‌ی چندماه و زمانی که به شدت دنبال کار بودم از همه جا جواب رد اومد چون فکر می‌کردند خیلی طبیعیه که کار بیرون و کسب درآمد از این به بعد اولویت من نباشه. از نظر همه خیلی طبیعی بود که باید خونه می‌نشستم و بچه داری می‌کردم. طلاق هم مساوی بود با از دست دادن بچه چون خیلی طبیعی بود که بچه مال مرد باشه و سایر اتفاقات کاملن غیرطبیعی و رنج‌آور که همه و همه خیلی خیلی طبیعی بودند. بعد هم مهاجرت و تنهایی و ترس و غربت و..

با این همه مادری برای من تجربه ای سراسر ماجراجویانه، سرخوشانه و کاملن فمینیستی بوده و حتا یک لحظه هم پشیمون نشدم از این اتفاق. پسرم بخشی از منه که بیرون از من زندگی می‌کنه و از قضا جنگی که حتا تو دوران نوجوانی با من داره، از جنگی که من توی خودم و با خودم دارم کمتر خونریزی و جراحت به جا می‌گذاره.

اگه امکان انتخاب داشتم و شرایط مساعد‌تر بود حتمن قبل از مادرشدن فکر می‌کردم که می‌تونم با دو هویت متضاد که کم‌تر با هم سر سازش دارند زندگی کنم یا نه. مادر شدن مسئولیت داره. سختی داره. از خود گذشتگی و کلی جسارت می‌خواد وقتی خانواده و قانون و مذهب هیچ حمایتی ازت نمی‌کنند.. وقتی تاوان قانونی که بر اساس نابرابری نوشته شده باشه رو پس داده باشی و به خاطر زن بودن از هر حق ابتدایی که داشتی محروم شده باشی این روز تو تقویم چیزی بیش از دهن کجی قانون و مذهب و سنت به هویت زنانه‌ات نیست»

برچسب ها:, , , , ,

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد