نابرابری میان زنان و مردان در تحصیلات و استخدام

​در شرایطی که زنان در کشورهای توسعه یافته، به ویژه در شمال امریکا و اروپا، پیشرفت‌های قابل توجهی در شرایط اقتصادی و اجتماعی در سال‌های اخیر داشته‌اند، در بیشتر نقاط جهان زنان در مقایسه با همکاران مرد خود به طور چشم‌گیری شرایط سخت‌تری دارند. زنان اگرچه در بیشتر کشورهای جهان دارای حق رای هستند، اما بیش از ۹۰ درصد این کشورها این حق را در ۵۰ سال اخیر برای زنان قائل شده‌اند.
 در بیشتر مناطق درصد باسوادی در میان زنان نسبت به مردان به میزان فاحشی پایین‌تر است. به عنوان مثال در آسیا و آفریقا تنها نیمی از زنان سطح سوادی معادل مردان دارند. زنان نسبت به مردان در سنین پایین‌تری ازدواج می‌کنند و همین امر سبب می‌شود زمان کمتری برای حضور در مدرسه داشته باشند. شکاف میان تحصیلات و اشتغال را شاید بتوان گویاترین شاخص برای نمایش نابرابری وضعیت زنان در بیشتر مناطق جهان دانست. نداشتن تحصیلات متوسطه مانعی برای ورود زنان به عرصه‌های فعالیت با درآمد بالا و برابر با مردان است. حتی در شرایطی که جایگاه و نوع کار این دو گروه یکسان باشد، باز هم زنان از دستمزد پایین‌تری بهره‌مند می‌شوند. در واقع می‌توان گفت شکاف میان فقیر و غنی نه تنها شامل تمایزات روشن جغرافیایی است، بلکه به روشنی تمایزات جنسیتی را نیز شامل می‌شود.
منبع: انسان شناسی و فرهنگ Copy_3_0.preview

برچسب ها:

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد