ممنوع الخروجی فرزند

در چه شرایطی پدر یا مادر می توانند فرزندشان را ممنوع الخروج کنند؟ چگونه می توان اقدام به رفع ممنوع الخروجی فرزند کرد؟ وضعیت ممنوع الخروجی فرزندانی که به سن بلوغ رسیده ولی زیر ۱۸ سال دارند، چگونه است؟

طبق ماده ۴۲ قانون حمایت از خانواده، فرزند صغیر (فرزندی که به سن بلوغ نرسیده است) را نمی توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده، از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت فرزند تشخیص دهد و با درنظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذیحق این امر را اجازه دهـد. دادگاه درصـورت موافقت با خـارج کردن فرزند، برای تضمین بازگرداندن وی تأمین مناسبی دریافت می کند. همان طور که از متن قانون برمی آید حتی مادری که حضانت فرزند را بر عهده دارد، می تواند از خروج فرزند صغیر خود ممانعت کند. در مورد فرزندانی که به سن بلوغ شرعی رسیده اند ولی کمتر از هیجده سال سن دارند، طبق نظریه اداره کل حقوقی قوه قضاییه، قانون اداره گذرنامه حاکم است. بند ۱ ماده ۱۸ قانون اداره گذرنامه می گوید اشخاصی که کمتر از هجده سال تمام دارند و کسانی که تحت ولایت و یا قیمومت هستند دریافت گذرنامه فقط با اجازه کتبی ولی یا قیم آنان ممکن است. در مواردی که حق حضانت فرزند با مادر است کماکان پدر قیم فرزند مشترک محسوب می شود، مگر این که دلایل رفع قیمومت به دادگاه عرضه و دادگاه مادر یا فرد دیگری را به عنوان قیم تعیین کند. بنبراین حتی اگر پدر قبل از وقوع طلاق رضایت نامه کتبی خود را به اداره گذرنامه برای دریافت گذرنامه فرزند ارائه داده باشد می تواند پس از آن طبق ماده ۱۹ اداره گذرنامه به دلیل این که

نمی تواند فرزند خود را به طور هفتگی طبق دستور دادگاه ملاقات کند، از اجازه خود عدول کرده و فرزند را ممنوع الخروج کند.

در این شرایط تنها راه این است که مادر باید دلایل سفر به خارج از ایران را با مدارکی مستند و کافی به اداره گذرنامه ارائه دهد. در صورت صلاحدید، رئیس اداره گذرنامه نامه ای مبنی بر بررسی مساله حقوقی مذکور به معاونت دادستانی در امور نمایندگی ها واقع در خیابان ولیعصر نوشته و تقاضای رسیدگی خواهد کرد. و شاید با دریافت وثیقه اجازه خروج از کشور داده شود.

به همین دلیل گرفتن وکالت از پدر برای دریافت گذرنامه و خروج مکرر فرزند از کشور که یکی از شروط ضمن عقد است، در دفاتر اسناد رسمی، در این شرایط بسیار ضروری به نظر می رسد.

دنا دادبه

منبع:ایران وایر

برچسب ها:, , ,

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد