مرخصی زایمان تبدیل به مرخصی والدی میشود

مترجم: مریم نظری

خانم لین سویل مدیر حسابداری در دفتر مطبوعاتی ویرجین در لندن٬ اولین کودکش را سه سال پیش  به‌دنیا آورد. او بسیار شادمان بود که می‌تواند از ۹ ماه مرخصی با حقوق بهره ببرد. به نظرش این فرصتی عالی بود که بتواند از لحاظ عاطفی با پسرش رابطه نزدیک ایجاد کند و اولین مراحل زندگی او را از نزدیک شاهد باشد. یک سال‌ونیم بعد دومین پسرش به دنیا آمد و او دوباره ۹ ماه مرخصی والدی با حقوق داشت. لین می‌گوید اگر همسرش نیز می‌توانست بیش از ۲ هفته مرخصی با‌حقوق والدی داشته باشد تا بیشتر با پسرها ارتباط بگیرد و نزدیک‌تر شوند، اوضاع بهتر می‌شد.

این هفته ریچارد برنسون موسس کمپانی ویرجین در بلاگش خبر داد که از این پس پدرها نیز می‌توانند از ۵۲ هفته مرخصی والدی با حقوق برای تولد فرزندشان استفاده کند. این بهترین سیاست مرخصی والدی در کل جهان است که شرکتی به کارکنانش داده است.

برانسن ۶۴ ساله در بلاگش نوشته است که به عنوان یک پدر و یک پدر‌بزرگ به خوبی می‌داند که چقدر سال اول زندگی کودک برای والدین جذاب و استثنایی است و در عین حال چقدر سخت و پر کار است. وقت گذران با آدم‌هایی که دوست‌شان داریم بسیار ضروری است. او در دسامبر گذشته در بلاگش از تجربه پدربزرگ شدنش نوشته بود و عنوان کرده‌بود که چقدر همه خانواده در شرایط خاص و پر مشغله‌ای به سرمی‌برند . این شرایط خاص انگیزه‌ای برای او شد تا سیاست سخاوتمندانه ارایه یک سال مرخصی والدی با حقوق برای پدر و مادر را درپیش بگیرد . نکته دیگر در این سیاست این است که پدر و مادرها چه برای کودکان بیولوژیک و چه برای فرزندخوانده٬ از این مرخصی به شکل یکسان بهره‌مند خواهند شد.

وبسایت مانی بعد از انتشار این خبر در پستی نوشت این باعث خجالت است برای گوگل و فیس‌بوک٬ چرا که گوگل تنها ۷ هفته مرخصی والدی باحقوق به پدران می‌دهد. اگر پدر مراقب اصلی کودک باشد این مدت به ۱۲ هفته افزایش می‌یابد. فیس‌بوک کمی سخاوتمندتر است و ۱۷ هفته مرخصی والدی باحقوق به پدران می‌دهد. این دو شرکت در بین شرکت‌های امریکایی از لیبرال‌ترین شرکت‌ها به حساب می‌آیند و جزو بهترین شرکت‌هایی هستند که در امریکا یک پدر می‌تواند در آنها کار کند.

The-father-laughs-with-the-small-child-on-a-bed

اما نکته ای که در پس این خبر مغفول ماند نحوه اجرای این طرح بود. در شرکت بزرگ ویرجین با حدود ۵۰ هزار کارمند کمتر از ۱۴۰ نفر بودند که مشمول این طرح شدند. چرا که کارمندانی می‌توانستند مرخصی با حقوق والدی بگیرند که حداقل ۴ سال در این شرکت کار کرده باشند. آنهایی که دو سال سابقه کار دارند می‌توانند این مرخصی را داشته باشند اما تنها ۲۵ درصد حقوقشان به آنها پرداخت می‌شود. همچنین این سیاست به صورت برنامه مرخصی مشترک پدر و مادر اجرا می‌شود بنابراین پدرها نمی‌توانند یک سال کامل مرخصی بگیرند.

برنامه مرخصی مشترک پدر و مادر یک سیاست گیج‌کننده دولتی است که از آوریل در حال اجرا است. قبل از آن از سال ۲۰۰۳  بریتانیا دو هفته مرخصی والدی اجباری برای پدرها با حقوق حداقلی قرار داده بود که معمولا کارفرما ها بیش از حقوق حداقلی پرداخت می‌کردند. مادرها یک سال مرخصی داشتند. ۶ هفته اول با ۹۰ درصد حقوقشان، ۱۳ هفته با حداقل حقوق و بقیه بی‌حقوق بود.  طبق قانون جدید که از آوریل اجرا شده‌است، مادر و پدر می‌توانند درباره ۶ هفته اول مرخصی که حقوق ۹۰ درصد می‌گیرند، توافقی عمل کنند یعنی سه هفته مادر مرخصی با این حقوق بگیرد و سه هفته پدر با این حقوق مرخصی بگیرد. سپس می‌توانند باقی ایام را که با حداقل حقوق است یا اصلا حقوق ندارد نیز با هم تقسیم کنند.

این سیاست به خوبی سیاستی که در کشورهای اسکاندیناوی مانند سوئد اجرا می‌شود نیست. در سوئد پدر ومادر ۴۸۰ روز مرخصی با حقوق دارند که ۳۹۰ روز آن حقوقی معادل ۸۰ درصد حقوق با در نظر گرفتن یک سقف قانونی خواهند داشت و باقی ایام مرخصی نیز حقوقی به نرخ مشخصی داده می‌شود. خانواده‌هایی که مادر و پدر هر دو حداقل ۲ ماه مرخصی بگیرند دو ماه اضافی نیز جایزه می‌گیرند که معمولا به آنها « ماه‌های پدر» می‌گویند. همچنین طرحی برای بیشتر کردن این زمان در دست بررسی است.

در نهایت به نظر می‌رسد برانسون هدف و قصد خوبی داشت اما آن را به شکلی محدود اجرا کرده است. این سیاست ۵۲ هفته مرخصی والدی با حقوق برای پدران نیست چون در واقع با مرخصی مادر ترکیب شده است و محدودیت‌های اجرایی نیز دارد. اگر یک پدر در ویرجین بچه‌دار شود و همسرش یک زن خانه‌دار باشد او در واقع هیچ مرخصی والدی جز همان دو هفته مرخصی اجباری که در قانون بریتانیا امده است را نمی‌تواند بگیرد. هرچند همین که یک شرکت بخواهد بخشی از ۵۲ هفته مرخصی والدی با حقوق را به پدرها بدهد قدم بسیار بزرگی است و الگوی خوبی برای سایر شرکت‌ها می‌تواند شود.

اگر ویرجین قانون مشابه‌ای را برای شعبه‌هایش در امریکا نیز اجرا کند انقلابی بزرگ پدید آمده است و بهترین هدیه روز پدر خواهد بود.

منبع اصلی:فوربز

برچسب ها:

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد