ریشه های شوهر کشی

شاید زمانی «شوهرکشی» پدیده ای غریب به شمار می آمد، اما در ایران امروز رفته رفته از پدیده ای نادر به امری معمول بدل شده است. کارشناسان علل متفاوتی را برای رشد این پدیده بر می شمارند که مهمترین آن وجود قوانین سنتی و شرعی، سنت های مردسالاری عقب افتاده در برابر جامعه ای است که زنان آن با ورود به جامعه شهری و عرصه اجتماع و آگاهی بیشتر به حقوق خود، با داشتن دسترسی به اطلاعات جهانی و آشنایی با جریان زندگی در جهان پیشرفته، نمی توانند تحمیل قوانین و رسوم مربوط به قرن ها پیش را برتابند.

محمد حسین آقاسی، حقوقدان و وکیل دادگستری می گوید وضعیت اکنون به گونه ای است که زن در برابر تعرضات آشکار مرد چاره ای قانونی برای حل مشکلات و رفع تظلم نمی یابد. در نتیجه، برخی از زنان که در اینگونه موارد حتی نمی توانند رضایت دادگاه را برای گرفتن طلاق از شوهر خود جلب کنند، بر اثر راهنمایی ها ( یا به گفته این وکیل دادگستری چاهنمایی های اطرافیان) یا تصورات غلط خود این زنان، چاره را در کشتن شوهران خود می یابند.

او می گوید یکی از موکلانش که شوهر معتادش او را برای برطرف کردن نیازش به مواد مخدر تشویق به تن فروشی کرده بود، یک روز پس از انکه در ملاقات با آقای آقاسی پی برد مستندات، ادله و استدالالات او برای گرفتن طلاق در چارچوب قانون برای قاضی پذیرفته نیست، شوهر خود را کشت. علاوه براین گاه ترس از اجرای مجازات هایی مانند سنگسار و شلاق زدن زنان که هدف از آن تمکین و تادیب زن است، نتیجه عکس می دهد و بر موراد شوهر کشی می افزاید. آقای آقاسی نتیجه می گیرد که در این گونه موارد «قانون عامل اصلی پدیده شوهرکشی است.»

به نظر این وکیل دادگستری فوری ترین، عملی ترین و مفیدترین کار برای زنان اینست که در چارچوب اقداماتی که جنبه پیشگیرانه دارد، پیش از ازدواج مواردی را در عقدنامه خود بگنجانند که حقوق آنها را با شوهرانشان متعادل کند.

IMG_4189

ناهید توسلی، متخصص مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز چاره را در فرهنگ سازی و تغییر قوانین غیرعادلانه می داند و می گوید: چون بسیاری از قوانین کنونی خانواده ریشه در شرع و فقه دارند، باید از مجتهدان و فقیهان خواست با بازخوانی قرآن و سنت و حدیث شرایط و بستری فرهنگی را پدید آورند تا قوانین موجود را بتوان به روز و شایسته جامعه امروز کرد.

بخشی از مشکلات به باور خانم توسلی در حوزه فقه قابل حل است و فعالان مدافع حقوق زنان می توانند با ترغیب فقیهان، دین را که هم در شهرها و هم در دوردست ترین روستاهای ایران روابط میان شهروندان را تعیین می کنند، روزآمد کنند. منبع :رادیو فردا 

برچسب ها:,

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد