شش ماه ممنوعیت از ازدواج!

۰۰۰۰۱۶۴۲۰_۶۴۰
زنی در ژاپن پس از تحمل خشونت های بسیار شوهرش تحملش تمام شده و زندگی مشترک را ترک میکند و در خانهء پدری پناه میگیرد. تمام تقاضاهای طلاقی که برای شوهر میفرستاد رد می شود تا اینکه پس از یک سال و نیم شوهر راضی به طلاق دادن شده و  از هم جدا می شوند. طبق قوانین کشور ژاپن  گرچه مردها میتوانند بلافاصله پس از طلاق دوباره ازدواج کنند، ولی زن باید یک فاصلهء شش ماهه تا ازدواج بعدی رو رعایت کند.
زن از اینکه مورد چنین تبعیضی قرار میگیرد، ناراضی است  و از تبعیض آمیز بودن قوانین کشوری به دادگاه شکایت و تقاضای خسارت میکند. هر دو دادگاه اول و دوم رأی بر برحق بودن قوانین کشوری میدهند و تقاضای دریافت خسارت را رد میکنند. دادگاهها ادعا میکنند که قانون شش ماه فاصله تا ازدواج بعدی برای زن، به منظور اطمینان از باردار بودن یا نبودن زن از شوهر قبلی و تعیین تکلیف کودک است.
زن ادعا میکند که تنها صد روز برای اطمینان از این موضوع می تواند کافی باشد. دادگاه اما پاسخ می دهد در طی صد روز بدن زن تغییری نشان نمی دهد و نمی توان اطمینان حاصل کرد که فرزند به دنیا آمده، از همسر اول است  یا دوم؟
زن پاسخ می دهد با دانش امروز، یک آزمایش DNA به راحتی نشان می دهد که کودک فرزند چه کسی است؟ طبق قانون اساسی که میگه تمام افراد کشور باید در برابر قانون یکسان باشند، آزاد بودن مردها بلافاصله از همان روز طلاق و تحمیل ۶ ماه انتظار برای زنها عادلانه نیست.  
در نهایت دیروز زن فرجام خواهی کرده است و پرونده به دادگاه عالی رفته است. این موضوع انعکاس زیادی در خبرگزاریهای ژاپن داشته است. مفسر یکی از شبکه های تلویزیونی می گوید این قانون ۱۵۰ سال پیش طی برپاخیزی میجی که کشور رو از یک جامعهء عقب افتاده به یک جامعهء مدرن تبدیل کرد، بنابر مقتضیات آن زمان وضع شده  است و بی معنی است که توقع داشته باشیم انسانهای این عصر از یک قانون مربوط به آن زمان اطاعت کنند…
ترجمه از سپهر منبع خبر: http://bit.ly/1Po4z0V
 

برچسب ها:

بازتاب از سایت

Hamsari

همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

شما برای ارسال نظر باید وارد اکانت خود شوید

آخرین ویدیو : علاقه زیبای دختر و پدر

تماس با ما

همسری آماده ارایه مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شروط ضمن عقد است.

Gmail and GTalk

Skype Id

Facebook messenger

Twitter direct message
 

ساعات تماس

دوشنبه تا جمعه: از ۹ صبح تا ۵ عصر
شنبه و یک‌شنبه: از ۱۱ صبح تا ۳ عصر
شروط ضمن عقد